سوالات متداول

سوال: از چه سنی دانش‌آموزان می‌توانند وارد بخش شبانه‌روزی مدرسه شوند؟

پاسخ: در مدرسه لمان، دانش‌آموزانی (دختر و پسر) که بین سنین ۸ تا ۱۸ سال هستند، ثبت نام می‌شوند. سن مناسب برای ثبت نام در مدرسه شبانه‌روزی برای هر دانش‌آموز متفاوت است و ما آمادگی ارزیابی فرزند شما را در این خصوص داریم. بطور کلی، دانش‌آموزان خیلی سریع با محیط مدرسه شبانه‌روزی خو گرفته و زمان زیادی را با دوستان خود سپری می‌نمایند، غالبا دانش‌آموزانی که در سنین پایین‌تر به مدارس شبانه‌روزی می‌پیوندند، سریع‌تر با این شرایط تطابق می‌یابند.

سوال: آیا تمام دانش‌آموزان در مدرسه شبانه‌روزی با هم زندگی می‌کنند؟

پاسخ: محل اسکان دخترها و پسرها، در ساختمان‌های کاملا جداگانه است. در طول روز نیز، دانش‌آموزان براساس برنامه آموزشی و کلاس‌های درسی با یکدیگر هستند.

سوال: آیا مدرسه در تعطیلات آخر هفته تخلیه می‌شود؟

پاسخ: بسیاری از دانش‌آموزان ما، دانش‌آموزان روزانه هستند، با این حال، بیش از ۲۰۰ دانش‌آموز در بخش شبانه‌روزی مدرسه وجود دارند که در تعطیلات پایان هفته در مدرسه باقی می‌مانند و به انجام فعالیت‌های متنوع و مختلفی می‌پردازند. دانش‌آموزان همیشه در کنار دوستان و کارکنان مدرسه قرار دارند و از آنها حمایت کامل به عمل می‌آید. ما این امکان را برای والدین ایجاد نموده‌ایم که در تعطیلات آخر هفته همراه فرزندانشان باشند (البته در خارج از مدرسه).

سوال: من چه زمانی می‌توانم فرزندم را ببینم و یا به همراه او به بیرون از مدرسه بروم؟

پاسخ: ما والدین را تشویق می‌کنیم که هر زمان که خواستند برای دیدن فرزندان خود به مدرسه مراجعه نمایند و ما پذیرای آنها در مدرسه خواهیم بود. ما تنها از والدین می‌خواهیم که به منظور حفظ امنیت دانش‌آموزان و نظم مدرسه این موضوع را به ما اطلاع دهند. دانش‌آموزان در زمان‌هایی که برنامه آموزشی ندارند و یا مسئولیتی بر عهده ندارند، می‌توانند با درخواست والدین و هماهنگی با مسئولین مربوطه، مدرسه را به همراه والدینشان ترک کنند.

سوال: اگر فرزند من با مشکلی روبرو شود، آیا فردی برای رفع این مشکل وجود دارد؟

پاسخ: قطعا اینگونه است. این موضوع یکی از مسئولیت‌های اصلی ما به عنوان یک مدرسه شبانه‌روزی است. برای اطمینان از اینکه مراقبت‌ها همواره انجام می‌شود، ما راه‌های مختلفی برای کنترل و در دسترس بود دانش‌آموزان داریم: ۱) از طریق سرپرستان خوابگاه‌های دانش‌آموزان که در هر خوابگاه ساکن هستند، ۲) از طریق معلمین آنها، ۳) از طریق دانش‌آموزان دیگر که در ارتباط با فرزند شما هستند.

سوال: چگونه دسترسی دانش‌آموزان به اینترنت پایش و کنترل می‌شود؟

پاسخ: هر خوابگاهی که دانش‌آموزان در آن ساکن هستند، یک شبکه اینترنت بی‌سیم دارد. دانش‌آموزان در اتاق‌های خود، می‌توانند به این شبکه اینترنت متصل شوند. بطور معمول، مدرسه امکان دسترسی به سایت‌های نامناسب را قطع نموده، و در روزهای هفته و همچنین در زمان انجام تکالیف عصرگاهی، امکان دسترسی به سایت‌های بازی و شبکه‌های اجتماعی را محدود می‌نماید. اینترنت از ساعت ۲۴ تا ساعت ۵:۳۰ صبح بطور کامل قطع می‌گردد.

سوال: آیا وعده‌های غذایی اجباری هستند؟

پاسخ: دانش‌آموزان باید از تمام وعده‌های غذایی استفاده کنند. تنها وعده صبحانه شنبه اجباری نیست. تمام دانش‌آموزان مدرسه شبانه‌روزی، صبحانه و شام را در ناهارخوری خوابگاه خود صرف می‌کنند در حالیکه در طول هفته ناهار را در محل ناهار خوری مدرسه صرف می‌کنند.

سوال: آیا دانش‌آموزان شبانه‌روزی می‌توانند به بخش روزانه مدرسه منتقل شوند؟

پاسخ: دانش‌آموزان شبانه‌روزی نمی‌توانند در میانه سال تحصیلی به بخش روزانه مدرسه منتقل شوند. هر دانش‌آموزی که بخواهد به بخش روزانه منتقل شود باید الزامات تبدیل شدن به دانش‌آموز روزانه را برآورده نماید. به عبارت دیگر باید فردی با اجازه اقامت سوئیس وجود داشته باشد که سرپرستی دانش‌آموز را بر عهده گیرد.

سوال: آیا دانش‌آموزان می‌توانند اتاق یا خوابگاه خود را انتخاب کنند؟

پاسخ: مسئولین مدرسه براساس تجربه خود و همچنین علاقمندی‌های تحصیلی دانش‌آموزان، خوابگاه‌ها و اتاق‌های آنها را تعیین و انتخاب می‌نمایند. دانش‌آموزان شبانه‌روزی برای یک سال در این اتاق‌ها  و خوابگاه‌ها اسکان خواهند یافت.

سوال: آیا دانش‌آموزان می‌توانند دوچرخه‌سواری کنند؟

پاسخ: بله. فرزندان شما می‌توانند با پرداخت ۱۰۰ فرانک، دوچرخه‌ای را برای یک سال اجاره نمایند.

سوال: آیا لازم است که من لحاف، بالش و ملافه شخصی خود را بیاورم؟

پاسخ: تمام موارد ذکر شده فوق، توسط مدرسه تهیه شده و بطور مرتب شستشو و نظافت می‌شوند.

سوال: آیا من باید در تعطیلات در مدرسه بمانم؟

پاسخ: ما برنامه‌های جامع و فعالیت‌های بسیار جذابی برای تعطیلات داریم. ما انتظار داریم دانش‌آموزان در این برنامه‌ها حضور داشته باشند بدلیل اینکه حضور در این برنامه‌ها فرصت مناسبی برای آنها ایجاد می‌کند که به تجربیاتی دست یابند که برای تحصیل و آموزش آنها نیز مفید هستند. با این حال، ممکن است دانش‌آموزان بخواهند در هر ما یک بار برای دیدن اقوام و یا دوستان خود، در تعطیلات آخر هفته از مدرسه خارج شوند. ما اصرار داریم که در هفته‌های ابتدایی سال تحصیلی این موضوع اتفاق نیافتد و دانش‌آموزان در مدرسه حضور داشته باشند.

سوال: چطور می‌توانم برای بازدید از مدرسه هماهنگ کنم؟

پاسخ: برای این موضوع باید با بخش admission مدرسه تماس حاصل نمایید.

سوال: والدین چگونه می‌توانند از پیشرفت فرزندانشان بطور مداوم مطلع شوند؟

پاسخ: معلمین مستقر در خوابگاه‌های دانش‌آموزان، افراد اصلی در برقراری ارتباط با والدین هستند. این افراد از روزهای نخست آغاز سال تحصیلی با والدین در ارتباط هستند. با این حال، تمام والدین دسترسی کامل به سیستم skyward (سیستم ارتباط آموزشی ما) دارند.

سوال: دانش‌آموزان چگونه به لباسشویی و خشکشویی دسترسی دارند؟

پاسخ: تمام خوابگاه‌های ما امکانات خشکشویی و لباسشویی دارند و دانش‌آموزان می‌توانند از آنها استفاده نمایند. علاوه بر این، یک خشکشویی بسیار مجهز نیز در مدرسه موجود است که دانش‌آموزان برای استفاده از آن باید هزینه اضافه بپردازند.

سوال: دانش‌آموزان چطور باید از وسایل خود محافظت کنند؟

پاسخ: ما از دانش‌آموزان می‌خواهیم که برای اطمینان بیشتر، پاسپورت و کارت اقامت خود را به “دفتر مسافرت” تحویل دهند. هر دانش‌آموز همچنین، یک جعبه امنیتی در اختیار دارد. ما از دانش‌آموزان می‌خواهیم که وسایل قیمتی و ارزشمند خود را به مدرسه نیاورند. اما، دانش‌آموزان باید اینگونه وسایل را نامگذاری نموده و در جعبه امنیتی نگهداری نمایند.

سوال: چگونه بر تحصیل و پیشرفت درسی دانش‌آموزان نظارت می‌شود؟

پاسخ: هر دانش‌آموز موظف اس در سالن مطالعه عصرگاهی، جایی که دانش‌آموزان پشت میز کار خود و یا در بخش عمومی سالن مشغول به کار هستند، حضور داشته باشد. معلمین، در این مکان در دسترس دانش‌آموزان هستند تا مسائل و مشکلات درسی آنها برصرف نمایند.

سوال: چه تعداد دانش‌آموز در یک اتاق قرار دارند؟

پاسخ: بطور کلی هر دو دانش‌آموز در یک اتاق قرا داده می‌شوند. تعداد بسیار محدودی اتاق هم وجود دارند که سه نفر دانش‌آموز را در خود جای می‌دهند.

سوال: آیا مدرسه در تعطیلات باز است؟

پاسخ: مدرسه در تعطیلات اکتبر، کریسمس، فوریه، عید پاک و تابستان تعطیل است. در تمام این تعطیلات به غیر از تعطیلات کریسمس و تابستان، سفرها و برنامه‌هایی برای دانش‌آموزان به انجام می‌رسد. دانش‌آموزان علاقمند می‌توانند در این برنامه‌ها شرکت کنند و یا به کشورهای خود بازگردند.

سوال: آیا مدرسه لباس متحدالشکل برای زمان آموزش و یا برای ورزش دارد؟

پاسخ: برای آموزش خیر، یونیفرم واحدی وجود ندارد. اما برای ورزش یونیفرم‌هایی وجود دارد که دانش‌آموزان می‌توانند آنها را از فروشگاه مدرسه تهی کنند. به دانش‌آموزان شبانه‌روزی در بدو ورودشان، این لباس‌ها بدون دریافت هزینه اضافی، داده می‌شود.

سوال: آیا ترانسفر فرودگاهی وجود دارد؟

پاسخ: انتقال دانش‌آموزان از فرودگاه ژنو به مدرسه، یک روز قبل از شروع کلاس‌ها و همچنین از مدرسه به فرودگاه ژنو یک روز قبل از اتمام کلاس‌ها در اکثر تعطیلات مدرسه (یعنی تعطیلات پاییز، کریسمس، فوریه، عید پاک و تابستان) انجام می‌شود. خارج از زمان‌های فوق، دانش‌آموزان باید خود برای ترانسفر فرودگاهی برنامه‌ریزی و هماهنگی نمایند.

سوال: آیا دانش‌آموزان باید تلفن همراه داشته باشند؟

پاسخ: ما بر این موضوع تاکید داریم که تمام دانش‌آموزان یک موبایل داشته باشند و شماره آن را به سرپرست خوابگاه بدهند. وجود تلفن همراه، سطح بالایی از امنیت را برای دانش‌آموزان فراهم می‌آورد و دانش‌آموزان می‌توانند به راحتی با خانواده‌های خود ارتباط برقرار نمایند. دانش‌آموزان اجازه استفاده از تلفن همراه در کلاس، در زمان صرف غذا، در سالن مطالعه و بعد از خاموشی را ندارند.

سوال: در تعطیلات آخر هفته چه برنامه‌هایی انجام می‌شود؟

پاسخ: دانش‌آموزان می‌‌توانند برای استراحت در خوابگاه‌های خود بمانند. بسیاری از دانش‌آموزان از خوابگاه‌های دیگر بازدید می‌نمایند. در یک‌شنبه‌ها برنامه سفر برای دانش‌آموزان طراحی شده است. برنامه‌هایی مانند موزه ساعت، بولینگ، بازدید از چشمه آب گرم، کارتینگ، پارا گلایدر، قواصی، گلف، اسب‌سواری و تعداد بسیار زیادی فعالیت دیگر. در مدرسه لمان، ما مصر هستیم که در هفته‌های ابتدایی سال تحصیلی دانش‌آموزان در تعطیلات مدرسه را ترک نکنند.

سوال: اگر دانش‌آموزان نیاز به خرید داشته باشند، باید چکار کنند؟

پاسخ: فروشگاه‌ها و کافه‌های زیادی در محل مدرسه وجود دارد. همچنین، هر هفته دانش‌آموزان زمانی را برای خرید از فروشگاه‌های محلی در شهر Versoix در اختیار دارند. علاوه بر این موارد، سفرهای هفته‌ای دانش‌آموزان به ژنو فرصت مناسبی برای خرید در اختیار آنها قرار می‌دهد.

سوال: دانش‌آموزان بخش شبانه‌روزی چه زمانی برای تعطیلات باید مدرسه را ترک کنند؟

پاسخ:  دانش‌آموزان باید در تمام کلاس‌ها بطور کامل حضور داشته باشند. خوابگاه‌ها یک روز پس از شروع تعطیلات و دو روز پیش از شروع کلاس‌ها، باز هستند. انتقال دانش‌آموزان به مدرسه از فرودگاه ژنو از روز پیش از شروع کلاس‌ها آغاز می‌شود. خارج از این زمان‌ها، دانش‌آموزان برای آمدن از فرودگاه ژنو به مدرسه باید خودشان برنامه‌ریزی نمایند.

سوال: بعد از اتمام تحصیلات، دانش‌آموزان چه موقع باید به خوابگاه‌های خود بازگردند؟

پاسخ: دانش‌آموزان باید پیش از ساعت ۲۱ در روز قبل از شروع کلاس‌ها به محل خوابگاه‌های خود بازگردند. خوابگاه‌ها دو روز پیش از شروع کلاس‌ها شروع به فعالیت می‌نمایند. انتقال دانش‌آموزان به مدرسه از فرودگاه ژنو از روز پیش از شروع کلاس‌ها آغاز می‌شود. خارج از این زمان‌ها، دانش‌آموزان برای آمدن از فرودگاه ژنو به مدرسه باید خودشان برنامه‌ریزی نمایند.